Jak młody człowiek ma odnaleźć się na rynku pracy?

Szukanie wymarzonej pracy nie jest łatwe, jest tysiące powodów, dlaczego można to uznać za trudne wyzwanie. Warto jednak dać sobie czas na znalezienie zatrudnienia w firmie, w której wykonywanie codziennych obowiązków nie będzie jedynie rutyną, a stanie się również pasją. Jak zatem młody człowiek ma odnaleźć się na rynku pracy bez wymaganego doświadczenia, czym powinien się kierować?

Oczekiwania kontra rzeczywistość

Wchodząc na rynek pracy, masz określone oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy. Jeśli jesteś świeżo upieczonym maturzystą, to raczej szukasz dorywczego zajęcia (generującego przychody), które pozwoli Ci zaspokoić Twoje potrzeby. Po ukończeniu studiów, poszukiwanie pracy wygląda już zdecydowanie inaczej. Szukasz czegoś konkretnego, zazwyczaj związanego z kierunkiem, który studiowałeś. Chcesz w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą na uczelni. Skupmy się więc na studentach i absolwentach uczelni wyższych. Bez wątpienia młodym dorosłym nie można odmówić ambicji. Niestety zdarza się, że aplikacja do danej firmy zostaje odrzucona. Należy liczyć się z tym, że na jedno stanowisko jest wielu chętnych, równie zdolnych i ambitnych osób, co Ty.

Jeśli nie zatrudniono Cię w wymarzonej pracy, to warto pomyśleć o zatrudnieniu w innej firmie w tej samej branży. Dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie i w praktyce zastosujesz zdobytą dotąd wiedzę. Uwierz, to żadna ujma, a wręcz przeciwnie – poznasz lub rozwiniesz praktyczne zastosowanie już znanej Ci teorii. Dodatkowo zmotywujesz się do działania, aby w niedalekiej przyszłości otrzymać wymarzoną posadę.

Twoja przygoda dopiero się rozpoczyna

Zastanawiasz się, jak to jest, że niektórym od razu udaje się znaleźć bardzo dobrze płatną pracę, a inni bezskutecznie nadal jej szukają? Przyznam, że ja miewałam takie myśli.

Obserwuję też, że w większości przypadków, osoby będące w moim wieku, które świetnie zarabiają, wcześniej poświęciły swój czas wolny na doskonalenie umiejętności i poszerzanie kompetencji. Nie znam osoby, która bez odpowiedniej wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale także tej praktycznej, zarabiałaby więcej niż najniższą krajową. W ogóle takie sytuacje oczywiście mają miejsce, ale to już inna historia…

Praktykuj

Jak już wiesz, wiedza zdobyta na studiach owszem jest przydatna na rynku pracy, ale nie jest ona wystarczająca. Jeśli rzeczywiście chcesz robić to, co lubisz, to musisz zrobić coś więcej niż dotychczas. Nic samo nie przyjdzie. Sukces to suma włożonej przez nas pracy, zaangażowania i odrobiny szczęścia.

Nie będzie więc dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że najlepiej poszerzać i doskonalić swoje kompetencje już w trakcie trwania studiów. Co więcej, niemal na każdej uczelni jest wymóg corocznego odbywania praktyk związanych z kierunkiem kształcenia. Praktyki te są zazwyczaj niezbędnym elementem do napisania pracy dyplomowej. Warto  wybrać firmę, która umożliwi połączenie praktykowania tego, czego się do tej pory nauczyłeś z rozwinięciem nowych, cennych umiejętności. Produktywne wykorzystanie czasu na praktykach w przyszłości przyniesie Ci oczekiwane efekty. Dzięki praktykowaniu teoretycznych zagadnień w firmie, w której grono specjalistów może udzielić Ci profesjonalnych wskazówek, poznajesz nowe obszary danej dziedziny. Masz możliwość zweryfikowania teorii z praktyką i wyciągnięcia konstruktywnych wniosków. Jest to również moment, w którym potrafisz określić, czy aby na pewno wybrany przez Ciebie kierunek studiów jest tym właściwym. 

Niepodważalną korzyścią płynącą z odbywania praktyk jest również fakt, że wykonywane obowiązki oraz okres trwania praktyk możesz zamieścić w dokumencie CV, co w przyszłości na pewno zainteresuje potencjalnego pracodawcę.

Priorytety nowych

Rynek pracy jest mocno zróżnicowany. Każda branża rządzi się swoimi prawami. Te oczywiste stwierdzenia mają na celu uświadomić Ci, że przeciętny programista znacznie łatwiej znajdzie pracę niż dobry socjolog.

Branża informatyczna jest przykładem rynku pracownika. Oznacza to, że w dużej mierze to pracownik dyktuje warunki zatrudnienia, a więc może pozwolić sobie na większy obszar negocjacji z pracodawcą. Oczywiście pod warunkiem, że posiada wymagane kwalifikacje i doświadczenie.

Jak jednak odnaleźć się w swojej branży? Jeśli nie przyjęli Cię do wymarzonej pracy, to nie przejmuj się, głowa do góry. Szukaj dalej, ważne, aby Twoja przyszła praca była w tej samej lub podobnej branży.

Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie się w firmie inwestującej w rozwój pracownika. Na początku być może nie będziesz dużo zarabiać, ale możliwość podnoszenia kwalifikacji i poszerzania kompetencji jest na tym etapie kariery znacznie cenniejsza. Szkolenia i kursy często są dość drogie (zależy od branży) i opłacenie ich z własnej kieszeni narazi Cię na spory wydatek. Z biegiem czasu Twoje doświadczenie zawodowe będzie wystarczające, aby ponownie aplikować na wymarzone stanowisko w wymarzonym przedsiębiorstwie.

Nowe zawody

Rynek pracy m.in. dostosowuje się do zmieniającej się rzeczywistości i oczekiwań oraz potrzeb konsumentów. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas pojawiają się ogłoszenia o pracę na zupełnie nowym, nieznanym wcześniej stanowisku.

Dobrze zatem śledzić ogłoszenia i rozwijać dodatkowe, pożądane na rynku umiejętności, które w połączeniu z posiadaną już wiedzą, dają możliwość podjęcia pracy w danym zawodzie.

Przykładowo obecnie na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę można znaleźć oferty na stanowisko: Specjalista ds. Social Media, Specjalista UX, SEO Copywriter, Copywriter, Webmaster, Junior QA, Broker informacji, Coach, Content Manager, Fundraiser, itd.

Doświadczenie

Pamiętaj, że studia są ważne, ale to nie wszystko, równie istotne jest systematyczne zdobywanie wiedzy z różnych obszarów. W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz otrzymać dobrą posadę, musisz być elastyczny i potrafić dostosować się do zmieniających się warunków na rynku pracy. Robiąc jednak to, co lubisz, dalszy rozwój będzie przyjemnością.

Droga do wymarzonej pracy może być kręta, ale mając na uwadze postawiony sobie cel, wierzę, że z czasem go osiągniesz. A teraz trzymam kciuki za Ciebie i życzę powodzenia w szukaniu wymarzonej pracy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *